Home Arkisto
Veden hengitys PDF Print E-mail
Written by Laura Forsström   
Friday, 30 August 2013 13:36

Biotaiteilija Anu Osvan taidenäyttely Helsingin Vallilassa syyskuussa (Galleria Kajava, Vallilan kirjasto, 3.-30.9.2013). Anu itse kertoo:"Näyttely kertoo vedestä. Viisi vuotta sitten aloitin monitahoisen matkan veden sisäiseen olemukseen.  Planktonin mikroskooppinen maailma ja arktisten vesien karuus panivat pohtimaan  ja opiskelemaan monia asioita elämän olemuksesta arktisen alueen  geopoliittiseen muutokseen. Törmäsin myös ymmärrykseni rajoihin kuten fotosynteesin biokemia. Energian siirtyminen auringon säteilystä leväsolun käyttöön on kaikkine molekyyliglustereineen ja elektronien  kuljetuksineen käsittämättömän monimutkainen prosessi. Silti se on toiminut yhtäjaksoiseti arviolta 2.8 - 3.5 mrd vuotta.  Kenttätyöskentelyn  kannalta keskeisessä roolissa on ollut Helsingin yliopiston Kilpisjärven  biologinen asema Käsivarren Lapissa. Siellä  tapasin lukuisia limnologeja eri puolilta maailmaa ja sain käyttää aseman laboratorioita ja mikroskooppeja. Kenttätyöskentelyjaksoja Kilpisjärvellä on ollut ainakin 10. Yhteistyö Kilpisjärven biologisen aseman kanssa on osa aseman ja Suomen biotaiteen seuran välistä yhteistyötä, jota olen osaltani  ollut aloittamassa.  Maalausten ohella näyttelyssä on esillä  pieni, teosten yksityiskohtia avaava  sekä  kenttätyöskentelyä kuvaava aineisto."

Last Updated on Monday, 02 September 2013 09:47
 
Copyright © 2020 Suomen Kasviplanktonseura ry:n nettisivut. All Rights Reserved.
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
 

Online

We have 7 guests online